Toespraak VGZ Hersteleuro: “Luctor et Emergo” (2015)
(PP1) PITCH VGZ HERSTELEURO ‘LUCTOR ET EMERGO’
(PP2) Geachte jury, u heeft aangegeven dat u wilt horen waarom herstel bij ons in goede handen is. Het antwoord daarop is SIMPEL, ZEEUWEN weten als géén ander wat het betekent om te moeten WORSTELEN en BOVEN KOMEN.
(PP3) Het Zeewse motto ‘LUCTOR et EMERGO’ krijgt door HERSTELTALENT een NIEUWE betekenis. Zoals de ZEEUWEN, door hun strijd met het water, specialisten in watermanagement zijn geworden – zijn WIJ, door de lessen die we leerden over de omgang met onze psychische klachten, specialisten in HERSTELPROCESSEN geworden.
(PP4) Hierin past de START van een opleiding in september, gebaseerd op het beroepsprofiel voor de ervaringsdeskundige en het NÉT ontwikkelde ba-sis-cur-ri-cu-lum ervaringsdeskundigheid.
(PP5) Het feit dat er NU al zóveel kopstukken uit de Nederlandse herstelwereld hebben toegezegd om les te komen geven, heeft ons POSITIEF verrast.
(PP6) De watersnoodramp van 1953 in Zeeland maakt dat we ons (*) als GEEN ANDER bewust zijn van het belang van onderlinge steun, zelfhulp en (*) een goed netwerk.
(PP7) De specifieke geografie van onze provincie zorgt ervoor dat we GOED zijn in verbindingen leggen, (*) niet alleen letterlijk, maar óók figuurlijk.
(PP8) En dat is maar goed ook, want in 2016 verdwijnt Klaverblad Zeeland – de onafhankelijke cliëntondersteuner in onze provincie. EMPOWERMENT en ZELFMANAGEMENT zijn voorwaardelijk voor de vaardigheid – die nodig is om het leven stééds weer opnieuw op te kunnen pakken.
(PP9) We zijn dan ook BLIJ dat we in september twee WRAP-groepen kunnen opstarten,
(PP10) waarvan één in samenwerking met CELEVT.
(PP11) De ontwikkeling van een EIGEN cursus voor ZELFREGIE, is na een lang en intensief proces BIJNA voltooid.
(PP12) En wat ZIJN – WE – TROTS op de medewerking die we verlenen aan het landelijk onderzoek naar de meerwaarde van groepen voor stemmenhoorders.
(PP13) ‘GEZIEN WORDEN’ is voorwaarde om te kunnen herstellen. Het ligt voor de hand, dat COMPASSIE en ZINGEVING in die omstandigheden ÉRG belangrijk zijn.
(PP14) In januari van dit jaar – organiseerden we daarom onder de naam 4D Zelfzorg – een groot symposium in de Domkerk in Utrecht over zingeving in de geestelijke gezondheidszorg. De positieve reacties hebben geleid tot het besluit om dit onderwerp blijvend onder de aandacht te brengen.
(PP15) Ik zou BIJNA vergeten dat bewegen voor ons de normaalste zaak van de wereld is. Hoe komen we ANDERS steeds weer met ons hoofd boven water?
(PP16) Met veel plezier werkten we dan ook mee aan wetenschappelijk onderzoek naar de effectiviteit van cognitieve fitness. Daarnaast weten we dat genoeg rusten en ontspannen een BELANGRIJKE voorwaarde is om het worstelen en bovenkomen vol te houden.
(PP17) Mindfulness, yoga en ademhalingsoefeningen behoren dan ook tot het STANDAARDPAKKET van Hersteltalent. Sommige mensen hebben vooroordelen over ons.
(PP18) Het is MISSCHIEN wel de reden, dat we twéé keer, een zéér succesvolle StigmaTour hebben weten te organiseren in Zeeland.
(PP19) Wij WETEN wat het is om STUG of KOPPIG genoemd te worden. De REALITEIT is echter, dat we na ÁL die jaren van praten in de psychiatrie, hebben geleerd dat het handig is om ÉÉRST te letten op DADEN. We hebben een zeker kritisch vermogen ontwikkeld, waarmee we gráág individuën en groepen ondersteunen in het opkomen voor hun rechten.
(PP20) Het VOOROORDEEL dat we ZUUNIG zijn klopt overigens, maar dat vindt u vást wel prettig nu u op het punt staat om ZÓVEEL geld ter beschikking te stellen.
(PP21) Onze DROOM voor de TOEKOMST is een CENTRUM, (*) waarin we kunnen laten zien dat begeleiding van mensen (*) met psychische klachten – door mensen die hun eigen (*) ervaring deskundig inzetten – MINSTENS zo effectief is als (*) reguliere hulpverlening – en VELE MALE goedkoper. (*) DAARNAAST wensen we bij te dragen aan duidelijkheid over (*) wat nu precies onder het deskundig inzetten van EIGEN (*) ervaring verstaan moet worden. (*) En dat doen we GRAAG op de plek waar we nu al zitten – want zeg nou zelf, (*) daar word je toch BLIJ van?
(PP22) Het is een PLEK waar je uitstekend kunt leren WORSTELEN en BOVENKOMEN!
(PP23)
Kijk hier naar de uitreiking van de VGZ Hersteleuro.